Studio książki

DTP ● web ● styl

Quark 7.5 i Snow Leopard

Snow Leopard miał być tylko nieco poprawionym Leopardem, z kilkoma ulepszeniami ale i skompilowanym wyłącznie dla maców z procesorem firmy Intel, bez kodu PPC. Różnica wydawałoby się niewielka lecz firma Quark ogłosiła, że w systemie 10.6 wspierać będzie tylko najnowszy swój produkt jakim jest QuarkXpress 8. Co z użytkownikami Quarka ze starszej wersji 7.5?

Uwaga! Jest PROSTSZE rozwiązanie - zobacz tu!

Pierwsze testy wydawały się niepomyślne. Quark 7.5 nie uruchamiał się w sytuacji, kiedy zainstalowano 10.6 na starszym systemie poprzez upgrade. Jednak wystarczyło przeinstalować Quarka na nowo i prawie wszystko działa jak należy. Prawie – bo pod znakiem zapytania stoi ostrzeżenie o nadpisaniu starego pliku nowszym, a dokładnie jego brak. Szwankuje komunikacja z programem Enfocus Instant PDF, ale to w końcu zewnętrzna aplikacja. Poza tym wszystko działało poprawnie. Do czasu.

W moim przypadku punktem zwrotnym okazały się przenosiny na nowy komputer. Quark 7.5 po świeżej instalacji zawieszał się przy każdej próbie uruchomienia. Po przejrzeniu internetu okazało się, że problem dotyczy także najnowszego Quarka w wersji 8, a winne jest... adresowanie portów FireWire w nowej serii maców.

W czym rzecz? – Najprawdopodobniej Quark zawiesza się w momencie sprawdzania komputera pod kątem danych o legalności. Zbierając dane natrafia na adresowanie portu FireWire, które jest dlań niezrozumiałe i następuje pad. Kiedy usuniemy preferencje Quarka w Library / Preferences / Quark (to ukryte pliki z danymi rejestracyjnymi) i uruchomimy go przez Rosettę, wtedy Quark uruchomi się w trybie demo, dając wcześniej komunikat o uszkodzeniu danych rejestracyjnych.

quark 7.5 i mac problem

Co robić? – O ile łatka dla Quarka 8 pojawiła się dosyć szybko, o tyle pomoc techniczna ODMAWIA podania rozwiązania dla Quarka w serii 7. Rozwiązanie istnieje. Lecz tylko dla tych, którzy kupując nowego wadliwego maca zdecydują się na downgrade do 10.5. Wtedy quarkowski support odczaruje co trzeba...

blog comments powered by Disqus