Studio książki

DTP ● web ● styl

Quark 9 Ostatni?

Minął kwartał od czasu wydania Quarka 9. Fakt faktem, niedopracowanego i w pośpiechu, bo dopiero niedawna aktualizacja do 9.1 wprowadza poprawki błędów, współpracę z Lionem oraz nowość: publikowanie na iPada. Ta interaktywność i multimedialność, której zapowiedzią był Quark interactive Designer dla wersji 7 będzie albo rewolucją (bo chyba nikt nie wątpi w to, jak wielki i bogaty rynek stanowią użytkownicy iPada) albo gwoździem do trumny.

Faktem są dwie sprawy. O Quarku 9 milczą polskie blogowiska i media, nawet (chyba) największy polski dystrybutor nie odświeżył swojej quarkowej strony (jak zapowiadał), poprzestając na dodaniu prostego linku do wersji testowej. A jako główna wersja wisi Quark 8 z aktualizacją do... 8.1. Przykre. Wiele wskazuje na to, że QuarkXpress dla przeciętnego DTP-owca staje się przeżytkiem, a dystrybutorzy widząc brak popytu, nie inwestują w promocję programu w Polsce.

Druga sprawa to kłopoty firmy Quark Inc., które nie były tajemnicą już od długiego czasu. Odkąd "Quark Killer: zaczął dynamicznie zdobywać rynek, QuarkXpress zamiast rozwijać się w kierunku pożądanym przez użytkowników, promował się darmowymi fontami, Xtensionami, abolicją dla piratów oraz pójściem w multimedia (QID) oraz kilkoma stronami promocyjnymi. Kierunek multimedialny jest co prawda szczytny i przyszłościowy, ale powiedzmy uczciwie: czy dla przeciętnego użytkownika programu możliwość publikowania do formatu html była ważniejsza od obsługi przypisów dolnych?

W końcu przed miesiącem zrozumieliśmy, dlaczego Quark Inc. tak spieszył się z wydaniem wersji 9, mimo, że wtedy App Studio było tylko w zapowiedziach, a do tego okazało się dodatkiem przygotowywanym przez zewnętrzną firmę. Był to argument przetargowy, mający podbić wartość firmy Quark Inc.

Bo oto na początku sierpnia dowiedzieliśmy się, że firma należąca od 11 lat do Freda Ibrahimiego (który był jej CEO od 1986 roku, czyli równe ćwierć wieku!) została sprzedana firmie Platinum Equity, LLC. Firmie, która specjalizuje się – ogólnie mówiąc – w wyciąganiu za uszy innych firm, i która jest na 31. miejscu w rankingu największych firm wg Forbesa. Jest właścicielem kilkadziesięciu przedsiębiorstw, w tym wielu informatycznych, i zatrudnia 45 000 pracowników.

Co z tego będzie miał QuarkXpress i jego użytkownicy?

Są dwie możliwości, dobra i zła. Zła i raczej nieprawdopodobna: PE nie zaryzykuje konkurencji z Adobe Systems albo uzna inwestycję za nieopłacalną, po czym odsprzeda Quarka na kawałki. Dobra to ta, że PE da Quarkowi to, co obiecała: więcej ludzi sprzętu, technologii oraz pieniędzy. I z pewnością nowego CEO, który wprowadzi wersję 10. I ta wersja to będzie prawdziwe być albo nie być dla Quarka na rynku programów do DTP.
Comments

Quark 7.5 na Snow Leopardzie - działa!

Rozwiązanie jest banalne i nie wymaga usuwania sterowników FireWire. Wystarczy wyrzucić z pakietu Quarka 7.5 kod PPC. Jak?
  1. Instaljemy update do 7.5 – o ile nie mamy jeszcze tej wersji,
  2. pobieramy program TrimTheFat np. stąd i uruchamiamy,
  3. przeciągamy ikonkę z programem Quark 7.5 do okienka programu TTF.
  4. Uruchamiamy Quarka!
U mnie działa Happy
Comments

Promocja Quarka

Firma Quark ratuje się jak może przed ekspansją konkurencji. Ostatnio zaoferowano klientom nowy pakiet: upgrade do wersji 8 z 1) ID2Q + 1000 fontów + xt da wersji mac, który zapisuje pliki do wersji 4 (po co to komu?) albo 2) roczna darmowa pomoc techniczna + fonty. Więcej informacji...

Dodam, ze ID2Q świetnie radzi sobie z plikami w formacie indd, a do tego ma swój odpowiednik do programu InDesign, Q2ID, który równie dobrze konwertuje pliki quarkowe. Przerzucałem w ten sposób kilkanaście layoutów do quarka i, nie licząc kilku zawieszek, ID2Q sprawował się bardo dobrze.

ID2Q już wcześniej dodawał ID2Q, np. kilka lat temu w Quarkpress 7 Media Pack. Cóż, chyba niedługo wbudują tę funkcje w program Happy
Comments

Quark-crash-text-test

Jakiś dziwny błąd w Quarku 8? We wcześniejszych wersjach ten problem chyba nie istaniał. więcej...
Comments

Kto panu to tak spierd...?

Odurzony wakacjami przeoczyłem naszą narodową aferkę typograficzną. więcej...
Comments