Studio książki

DTP ● web ● styl

Quark 9 Ostatni?

W końcu przed miesiącem zrozumieliśmy, dlaczego Quark Inc. tak spieszył się z wydaniem wersji 9, mimo, że wtedy App Studio było tylko w zapowiedziach, a do tego okazało się dodatkiem przygotowywanym przez zewnętrzną firmę. Był to argument przetargowy, mający podbić wartość firmy Quark Inc.

Bo oto na początku sierpnia dowiedzieliśmy się, że firma należąca od 11 lat do Freda Ibrahimiego (który był jej CEO od 1986 roku, czyli równe ćwierć wieku!) została sprzedana firmie Platinum Equity. Firmie, która specjalizuje się – ogólnie mówiąc – w wyciąganiu za uszy i odbudową innych firm, i która jest na 31. miejscu w rankingu największych firm wg Forbesa. Jest właścicielem kilkadziesięciu przedsiębiorstw, w tym wielu informatycznych, i zatrudnia 45 000 pracowników.

Co z tego będzie miał QuarkXpress i jego użytkownicy?

Są dwie możliwości, dobra i zła. Zła i raczej nieprawdopodobna: PE nie zaryzykuje konkurencji z Adobe Systems albo uzna inwestycję za nieopłacalną, po czym odsprzeda Quarka na kawałki (na tym też można zarobić, por. przypadek Amigi). Dobra to ta, że PE da Quarkowi to, co obiecała: więcej ludzi sprzętu, technologii oraz pieniędzy. I z pewnością nowego CEO, który wprowadzi wersję 10. I ta wersja to będzie prawdziwe być albo nie być dla Quarka na rynku programów do DTP.
blog comments powered by Disqus